Jak správně vybrat
Jakou kameru vybrat?
Základní rozdělení autokamer:
- Přední kamera - kamera se montuje na přední sklo vozidla a snímá vše, co se děje před vozidlem.
- Duální kamera - k přední kameře se připojí kamera zadní, kamery zaznamenávají dění před a za vozidlem.
- 3kanálová kamera - k přední kameře lze připojit kameru zadní a interiérovou
- Couvací kamera - kamera zaznamenává dění před a za vozidlem a navíc je možné podle kamery couvat, displej kamery nahrazuje zpětné zrcátko a při zařazení zpátečky se do displeje přepne online záznam ze zadní kamery.
Další parametry důležité pro výběr autokamery:
- Rozlišení kamery - tady platí jednoduché pravidlo, čím více, tím lépe. Minimální rozlišní je Full HD (1920x1080) s minimální snímkovou frekvencí za 30 fps (snímků za vteřinu).
- Úhel záběru - standardem je dnes úhel záběru 120° - 150°.
- Světelnost objektivu - hodnota světelnosti objektivu je velmi důležitá u nočních záběrů. Tady platí pravidlo, čím nižší hodnota světelnosti, tím lépe. Běžná hodnota u autokamer je f/2.0 do f/2.8, ty nejkvalitnější kamery mají světelnost f/1.8 a lepší.
- Komprese dat (kodeky) - v současnosti jsou v nabídce 2 kodeky komprese dat, H.264 a H.265. Kodek H.265 umožňuje téměř o 50% větší kompresi a výrobci na něj přecházejí.
- G-Senzor - jedná se o funkci, která zamezí přepisu pořízeného záznamu.
- GPS - která je součástí vybraných typů kamer, není navigace. Umožňuje však vypočítat a zobrazit v záznamu aktuální rychlost a rovněž trasovat vaši cestu s možností následného promítnutí do mapy.
- LDWS - systém varování při opuštění jízdního pruhu, kamera vás upozorní zvukovým signálem, pokud opustíte jízdní pruh
- Databáze radarů - pokud se blížíte ke stacionárnímu radaru, kamera vás na něj upozorní zvukovým signálem, systém většinou funguje v celé Evropě a jednou za čas je třeba aktualizovat.
- Parkovací mód (detekce pohybu) - kameru můžete rovněž nechat v zaparkovaném vozidle trvale zapnutou/napájenou (Pozor, při delším připojení hrozí úplné vybití vaší autobaterie!). V tento okamžik vám kamera „hlídá“ vaše vozidlo proti „slepým couvačům“, kteří mohou při parkovacích manévrech vaše vozidlo poškodit. Funkce detekce pohybu je založena na identifikaci změny obrazu před kamerou. Aby kamera začala sama nahrávat, musí být změna v obraze dostatečná. Některé kamery nastavení citlivost neumožňují
- Vestavěná baterie nebo kondenzátor
Většina kamer je vybavena vestavěným akumulátorem nebo kondenzátorem, které zajišťují řádné uložení posledního záznamu a vypnutí systému.
Vestavěné akumulátory mají různou kapacitu a platí pravidlo, že čím větší kapacita, tím větší hmotnost.
Hlavní výhodou akumulátorů je, že umožňují práci s kamerou i bez přímého připojení externího zdroje, hlavně tedy u parkovacího módu. Napájení kamery v parkovacím módu z akumulátoru je 10 - 20 minut záznamu. Nevýhodou akumulátorů je jejich kratší životnost s postupným poklesem kapacity a nižší tepelná odolnost.
Kondenzátory, též označovány jako SUPERkondenzátory, jsou v podstatě velké kondenzátory a u autokamer nahrazují akumulátor jen z části. Jejich velkou předností je ale delší životnost a větší odolnost vůči teplu.
Bohužel funkce parkovací mód u kamer vybavených kondenzátorem je možná pouze při připojení kamery na stálé napětí, u tohoto druhu připojení hrozí vybití baterie vozidla. - Další důležité parametry - snadná obsluha a nastavení kamery, ovládání kamery přes aplikaci v telefonu, fotoaparát.
Pokud si i tak nejste jisti výběrem značky a modelu autokamery, kontaktujte nás a my vám s výběrem velmi rádi pomůžeme.